CZ | EN

Péče odborníků by manžely uchránila před ztrátou nemovitosti

Paní Jana K. se těšila na důchod, který chtěla s manželem prožít v jejich nově postavené krásné rekreační vile u přehrady. Její manžel se rozhodl, že si vytvoří rezervu na důchod obchodováním s akciemi. Během několika měsíců však v důsledku všech možných doporučení a následných špatných rozhodnutí o všechny peníze přišel. Aby se s touto nepříjemnou věcí nemusel manželce svěřovat, půjčil si peníze a všechny vsadil na spekulativní akcie se „zaručeným“ vysokým a krátkodobým zhodnocením, kterými chtěl získat peníze zpět. I toto rozhodnutí se ukázalo jako špatné.

Ve zkratce tak krom toho, že přišel o všechny své úspory, další dluhy se vyšplhaly na celkem 4,9 milionu korun. Nejhorší bylo pro paní Janu zjištění, že všechny dluhy jsou zajištěny nemovitostí. V katastru nemovitostí byla totiž rekreační vila vedena pouze na manžela, neboť na kupní smlouvě byl jako kupující uveden pouze on. Katastrální úřad neměl informace o manželství a zástavní právo tak zapsal. Manželé pak v exekuci přišli o nemovitost. Paní Janu a manžela by ochránilo několik právních kroků, aby se nestalo to, co je popsáno výše.

Zajímavost: Dle statistik Exekutorské komory bylo loni nařízeno 718 000 exekucí. Rekordním byl rok 2011, kdy jich byl téměř 1 000 000.